דרך הכסף 

מאת ינון דוידוביץ  

איזה כיף זה להתקדם לאט ממשרה אחת לאחרת רק על מנת לגלות כי כל מעבר מתפקיד בחברה אחת שבה עבדתם רק לוקח אתכם עוד יותר קדימה אל המקום שבו אתם מרגישים הכי נוח לעבוד, עד שאתם לבסוף מוצאים את עצמכם עובדים בחברה שבה מעריכים את כל סט הכישורים שלכם ומעניקים לכם תפקיד בכיר עם כל התנאים שמפנקים שנלווים לכך.

אנשים רבים כבר לא נמצאים כמו פעם באותו מקום של עבודה במשך של עשרות שנים עד ליום של הפרישה, אלא אם הם לא בעלי אלטרנטיבות רבות או שפשוט התנאים ויכולת הקידום הם דבר משמעותי באותה חברה, ומה שנוצר מנדידה זו בין מקום עבודה אחד לאחר הוא חוסר מעקב לגבי כספי הפנסיה שנותרים בקופת החיסכון הקודמת בזמן שכסף חדש החל להצטבר לו בקופה חדשה שנפתחה על ידי המעסיק החדש.

בכל הנוגע אל אותם כספים אבודים משרד האוצר החליט לאפשר לכל אדם להיכנס אל האתר המיועד לכך ולבצע איתור של הכספים שהתפזרו להם עם השנים על מנת לנסות ולאחר את הכספים עם הבעלים החוקיים שלהם. איך זה עובד? המשיכו לקרוא ותדעו מידע חשוב לגבי הכסף של הפנסיה של כל אחד מאיתנו.

נעזרים באתר משרד האוצר

ברבות השנים עלה אל תודעת הציבור העניין כי מיליארדי שקלים של כספי חיסכון של האזרחים במדינה נמצאים אצל חברות הביטוח השונות, חלק בשל חוסר המידע של בעלי החסכונות וחלק בשל מדיניות של חברות אלה לגבי מסירת מידע רק לבעלי החיסכון ולא ליורשים שלו. מה שנוצר הוא מצב שכדי לאתר כספים אבודים משרד האוצר העלה באתר שלו מקום שבו מקלידים פרטים מזהים שלאחר מכן ניתן לראות אלו חסכונות קיימים על שם אותה תעודת זהות שהוקשה. באופן זה מקבלים מידע בסיסי לגבי הדרך הארוכה למציאה של הכספים מול חברות הפנסיוניות הקיימות בארץ.

למה הדבר דומה? למעקב אחר שבילים של פירורי לחם שבסופם לא תמיד מוצאים את הדרך אל הכסף אלא עוד ועוד דרכים עקלקלות שמצריכות סבלנות ואיתור של מסמכים שנועדו להוכיח את הבעלות על כסף זה. יש לא מעט טרוניה בקרב יורשים ובעלים חוקיים של כספים פנסיוניים שלא מקבלים את המידע בצורה הראויה, ומרגישים כי מערימים עליהם קשיים מיותרים בדרך לשחרור הכספים לקופת חיסכון אחרת או לחשבון הפרטי שלהם. כרגע נראה כי הטקטיקה אינה הולכת להשתנות, ומי שמעוניין לחפש אחר כסף של חסכונות נעלמים יזדקק לעזרה מקצועית או להרבה סבלנות בדרך לקבלת הכסף לידיו החוקיות.

(הכתבה באדיבות אתר articles.co.il)

שיתוף