האויב הנסתר של חשבון המסחר שלך

מאת רן טוביה

כן! יש כזה!

הוא לא תמיד גלוי (או שלא תמיד מייחסים לו הרבה משמעות).

הדבר הזה נקרא = מרווחים (SPREAD). זוהי בעצם העמלה שאתה משלם על כל עסקה שפתחת.
שלא תבין לא נכון – אי אפשר שלא לשלם אותו כלל (הרי מזה אמור להתפרנס הברוקר…), אבל אצל הרבה ברוקרים אתה פשוט תשלם ממנו המון – וללא שום טעם ותועלת.

אז למה הוא נחשב “נסתר”, או שלפעמים כבעל משמעות שולית?

יש לכך שתי סיבות עיקריות:
הרי “סך הכול” במה מדובר? בכמה חלקי פיפס – או פיפס שלם, עד מכסימום פיפס וחצי. בכמה זה כבר מסתכם לי? יותר ב”כמה גרושים”? על זה צריך לעשות “מהומה”?
כל זאת בנוסף לעובדה שעל אחת כמה וכמה מדובר במסחר במט”ח, מדדים וסחורות בהם התנועה מאוד דינמית וערה, אזי “מה זה כבר עוד כמה חלקי פיפס קטנים ואפילו פיפס שלם שבפחות משניה אני יכול להרוויח אותם חזרה”?
אז זהו! – שפה הטעות הגדולה!!!
אם באמת היה מדובר על איזו עסקה אחת שאתה מבצע פעם בחיים (או כמה פעמים בודדות במהלך כמה שנים) – נו, מילא.

יחסית אפשר היה אפילו לפלוט “לא נורא” אם היית טוען שאתה עושה שימוש בשיטת מסחר המבוססת על 1-3 עסקאות בחודש (שגם אז – בסך הכול די חבל לשלם יותר לחינם).
אבל במיוחד אם אתה משתייך לקבוצה גדולה של סוחרים שמבצעת מספר רב יחסית של עסקאות בחודש (ושלא נדבר על עסקאות רבות בשבוע, והס מלהזכיר אם מדובר על כל יום), הרי שאתה לא צריך לקבל פרס נובל בכלכלה כדי להבין את המשמעויות וההשלכות לכך.

הרבה פעמים פשוט לא שמים לב. גם אם המינוף בעסקאותיך אינו גבוה במיוחד (אפילו רק כדולר לפיפס) – הרי שסכומי העמלות העודפים שאתה משלם מסתכמים בלא מעט דולרים ביום(!).
עכשיו – עשה את החישוב המתאים כשאתה בוחן את הוצאותיך על עמלות מיותרות במשך שבוע, וחודש… ולאורך זמן…

וזה עוד כשלא דברנו על מינוף נפוץ שעושים בעסקאות שעומד על כעשר דולר לפיפס.
עכשיו ברורה לך המשמעות של הדבר?

ערוך סקר שוק בין הברוקרים וחפש את היותר זול (כמובן – הזול מבין אלה שמעניקים לך גם את שאר הנושאים שאתה מעוניין לקבל מברוקר).

יש כאלה! לא מדובר על ממש מעטים! – עבוד איתם!

הכתבה באדיבות אתר articles.co.il

שיתוף