קופת הגמל החדשה – מהפכה בעולם החיסכון

מאת: ד”ר אפי משה, רו”ח וכלכלן בכיר

 

ב-23 במאי 2016 נפל דבר בישראל. אושרה קופת הגמל החדשה להשקעה המהווה בשורה חשובה למשקיעים ולחוסכים. תקרת ההפקדה השנתית בקופת הגמל תעמוד על 70 אלף שקל בשנה. המוצר החדש הוא נדיר באופיו ומאפשר משיכה של הכסף הנצבר בכל רגע ובכל גיל ולאו דווקא בגיל פרישה.

עד כה, קופות הגמל היו מיועדות למשיכה רק בהגיעכם לגיל פרישה, ומשיכה מהן לוותה בקנס  לא מבוטל. עכשיו, זה משתנה, ניתן למשוך ממנה כסף באופן שוטף וללא כל מגבלה. מי שימשיך לחסוך בקופת הגמל החדשה עד לגיל פרישה ייהנה משתי הטבות מס: פטור ממס רווח הון  על רווחי הקופה ופטור ממס על משיכת הכספים כקצבה  חודשית. קצבת פנסיה פטורה ממס זה לא עניין של מה בכך.

מטרתה של הקופה החדשה היא לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו. עם זאת החליטה המדינה שלא להכביד על הציבור ולמנוע ממנו חששות פן יצטרך את הכסף במהלך הדרך. לפיכך, קוראת המדינה באמצעות קופת גמל זו לחסוך לפנסיה ובד בבד היא מאפשרת שלא לנעול את הכספים עד גיל פרישה. יש לשים לב שעל אף היותו של המוצר החדש “קופת גמל” לא יינתנו בו  הטבות מס בעת ההפקדה ולא יהיו בו אגרות חוב מיועדות המבטיחות תשואה כמקובל בקופות הגמל האחרות. משיכות מהקופה לפני גיל פנסיה יחויבו במס רווח הון על הרווחים.

מדובר ללא ספק בתחרות גדולה לקרנות הנאמנות וגם לפוליסות החיסכון וההשקעה של חברות הביטוח. מה שברור יותר מכל הוא שהמוצר החדש הוא אלטרנטיבה מצוינת לפיקדונות בבנקים. לחוסכים זהו אפיק סולידי במיוחד עם דמי ניהול נמוכים מאד.

יתרון גדול נוסף של הקופה הוא מתן אפשרות למשקיעים בה לנהל את כספם בעצמם. תוכלו להשקיע בקופת הגמל בניהול אישי (IRA), בה אתם אלו שנותנים את הוראות ההשקעה. חוסכים שיש להם  פחות ממיליון שקל, יוכלו לנהל את התיק בקופת הגמל האישית (IRA ) דרך השקעה במדדים (תעודות סל וקרנות). למי שיש יותר ממיליון שקלים תינתן לו האפשרות לנהל את תיק ההשקעות לגמרי לבד. מבחינתי האישית ניהול תיק  דרך תעודות סל ואינדקסים היא הדרך הנכונה. לא רבים הם המקרים בהם הצליחו מנהלי תיקים ומשקיעים במניות בודדות להכות את המדדים השונים.

עוד יתרון של  קופת הגמל החדשה מגולם בהטבה הגדולה במס לאחר גיל הפנסיה. החיסרון הוא שכדי ליהנות מכל העולמות לרבות פטור לאחר גיל פרישה צריך שהכסף יימשך כקצבה פנסיונית. משיכת הכסף לאחר גיל הפרישה באופן חד-פעמי  תחויב במס רווח הון מלא.

ומה עם היורשים? בעת פטירתו של בעל הקופה היורשים נכנסים לנעליו של הנפטר. כך, אם קופת הגמל עוברת ליורשים יוכלו הם להמשיך ולמשוך את הכספים כקצבה בלבד, אך רק בהגיעם הם לגיל פרישה. כמובן שאם הם ירצו למשוך את הכסף באופן חד-פעמי הם ידרשו לשלם מס רווחי הון.

לסיכום, מצד אחד – מוצר מצוין , פטור ממס על משיכה בפנסיה כקצבה, דמי ניהול נמוכים, יכולת לנהל את הכסף באופן עצמי, מעבר הכסף ליורשים באותם התנאים ואפשרות צבירת סכום משמעותי למחייה בכבוד בגיל פרישה. מצד שני – אם אתם רוצים ליהנות מהפטור ממס בעת פרישה אתם חייבים למשוך את הכסף כקצבה ולא כמשיכה הונית ובנוסף משיכה לפני הגעה לגיל הפנסיה תחויב אף היא במס רווחי הון.

כדאי שתחשבו על זה ברצינות.

 

שיתוף