שיר שנולד לשירה בציבור

מאת ברק פרוכט

כל יום נולדים שירים חדשים, מהם רבים נספגים ברקמה האנושית ולא מצליחים לשרוד את רגע לידתם. קומץ אחרים מצליח גם מצליח. מי מהם יועדו לחיים קצרים ואופנתיים, יחידי סגולה יזכו לחיי נצח, מהווים עוד חלק בתצריף תרבות שירתנו. השירים השרדנים מושרים על ידנו בכל הזדמנות: בדרך לעבודה, באמבטיה, כאשר ראש המקלחת משמש כמיקרופון ובכל מקום אחר בו נמצא את עצמנו משועממים מן השקט הסובב אותנו. ללא דרישה חיצונית לעמידה בקצב מסוים או גובה שירה ספציפי, תמיד נרצה את עצמנו.

בניגוד לשירתנו הסולנית והיחידנית, השירה בציבור “מכפיפה” אותנו לחוקי הכלל. אנחנו באנו ליהנות בדיוק כמו שאר האנשים הסובבים אותנו. אם נמצא את המכנה המשותף ש”ידביק” את כל הנוכחים בשירה, ההנאה תהיה שלמה.

יש להבין כי קבוצת אנשים השרים בו זמנית היא “מכונת” שירה עוצמתית, אך בעלת תאוצה איטית והיגוי גס. את מסלול הסלאלום (עקלתון) של הסלסולים היחודיים והמניארות נשאיר מחוץ למשחק הקבוצתי. נוציא מן הרשימה שירים ה”סובלים” ממשפוט מייגע המאופיין בזמני המתנה ארוכים מן הרגיל בין פראזה מוזיקלית אחת לרעותה. שירים המאופיינים בזריזות וירטואוזית יגרמו לבלבול ולחוסר אחידות הביצוע. (דוגמאות: היא התיישבה ליד פסנתר של דני סנדרסון, אני אשתגע- במקור שיר דרום אמריקאי).  יש לשים דגש על בחירת סולמות הנוחים לשירת גברים ונשים כאחד, איזשהו מנעד נוח יחסית שבין לה קטן לבין דו שני (למוזיקאים שבינינו). בנוסף לזאת, יש להימנע משירים המאופיינים במנעד רחב במיוחד המקשה על ההתניידות הקולית של חובבי הזמר. השירים המופיעים בערב צריכים להיות מוכרים לרוב המשתתפים כדי שיוכלו לתרום בשירתם להצלחת האירוע. רצוי לשבץ ברשימת השירים פזמונים הקרובים לרוחם ולגילם של השרים באירוע  על מנת שלא יאבדו עניין במתרחש.

בסיכומו של עניין, לכל אחד הזכות לקבוע אילו שירים יופיעו באירוע השירה הפרטי שלו. כל האמור לעיל הינו בגדר המלצה חמה בלבד או, אם תרצו, קווים מנחים לבחירת שירים בעלי תאימות מובהקת לשירה בציבור. אם לפחות שמונים אחוז או יותר מהשירים המשובצים בערב השירה בציבור שלנו  יעמדו בתנאי הסף, השגנו רבות.  אם הנפש תחפוץ בשירים שאינם עומדים בקריטריונים הנ”ל, הנפש תקבל. היא, בסופו של דבר, בעלת הסמכות להטיל וטו ועליה אין עוררין. מאחל לכולם אירוע שירה מהנה וסלחני כלפי בחירות של שירים עפ”י צו הנפש של מזמיני האירוע. בכל זאת, זה האירוע שלהם ואנחנו נהיה שם כדי לפרגן.

הכתבה באדיבות אתר articles.co.il

שיתוף