צריכים הלוואה ולא מהבנק? יש אלטרנטיבה אחרת!

מאת: ד”ר אפי משה, רואה חשבון וכלכלן בכיר

המהפכה החברתית של קיץ 2011, הידועה בשם “צדק חברתי” לא השאירה הרבה אחריה, אולם במס’  תחומים חשובים היא בהחלט יצרה הזדמנויות צרכניות שלא היו אפשריות קודם לכן.

אחד מתוצרי הלוואי למהפכה ההיא, שאיחדה לרגע את כל שכבות העם, הגיעה בדמות התאגדויות אזרחיות שמטרתן המוצהרת היא לשפר את איכות חיי האזרח הקטן ובעיקר להוזיל את עלויות המחייה, דוגמא בולטת לכך הינה התארגנות אזרחי המדינה למתן הלוואות חברתיות איש לרעהו.

על פניו נראה כי מדובר ביוזמה חדישה ומבורכת המאפשרת למרבית אזרחי ישראל ליהנות מהלוואות בתנאים טובים במיוחד וברמת סיכון אפסית. יצאנו לבדוק אם אכן זה כך.

אז מהי בעצם הלוואה חברתית?

ההלוואות החברתיות הן הלוואות הניתנות על ידי משקיעים מקרב הציבור למבקשי ההלוואה.

הפורמט למתן ההלוואות מנוהל בפלטפורמה מסודרת היטב ופשוטה שהקימו יזמים באינטרנט וללא מעורבות בנקאית כלשהי. יאמר מיד כי קבלת הלוואה דרך מיזם זה, לא זאת בלבד שהיא מאפשרת במרבית המקרים ריביות זולות ותנאים מועדפים אחרים, אלא אף חוסכת בירוקרטיה מעצבנת וטורדנית של הבנקים. למעוניינים לקבל הלוואה הסיכון הוא אפסי שכן נותני ההלוואה הם אלה שלכאורה לוקחים על עצמם את הסיכון. מבדיקתנו עולה כי בשל מודל ייחודי המפעילות החברות המנהלות את ההלוואות החברתיות גם הסיכון לנותני ההלוואות הוא סיכון מחושב ולא גבוה במיוחד.
נכון להיום קיימות ברחבי העולם עשרות חברות המציעות הלוואות חברתיות והיקפי ההלוואות בשוק העולמי הוא כ- 150 מיליארד ₪ בארבעת השנים האחרונות. חברת ההלוואות החברתיות הראשונה בישראל הוקמה ב- 2014 והיקף ההלוואות שניתן מאז בשוק הישראלי עומד על כ- 700 מיליון ₪.

איך זה עובד?

פעילות ההלוואות החברתיות מתנהלת ברשת האינטרנט. דבר ראשון יש להירשם לאתר כמבקש ההלוואה, לרשום את סכום ההלוואה המבוקש (עד 70 אלף ₪), את תקופת ההחזר (עד 3 שנים), את גובה ההחזר שנוח לכם ועוד מס’ פרטים נוספים. אישור הזכאות להלוואה יינתן באופן מידי . במידה והבקשה שלכם אושרה הכסף יועבר לחשבונכם תוך 2 ימי עסקים.

חשוב שתדעו….

ב- 2017 נכנס לתוקפו חוק הסדרת ההלוואות החברתיות. החוק מגדיר ומסדיר את הסוגיות השונות הנוגעות להלוואות אלו. בין יתר הסוגיות אוסר החוק על הבנקים להיכנס לתחום ההלוואות החברתיות בשלוש השנים הקרובות.

כדאי או לא כדאי, זאת השאלה

מרבית הכלכלנים, ביניהם גם אני, טוענים שמדובר בשיטת מתן הלוואה מאוד כדאית וכלכלית לשני הצדדים ובעיקר עבור מבקשי ההלוואה.

היתרון הבולט הוא – האפשרות לקבל הלוואה ממקור שאינו מוסד פיננסי מוכר, אם בשל סירוב הבנק או חברת האשראי או שפשוט אינכם מעוניינים להכביד על האובליגו בבנק. במקרים לא מעטים, ניתן לקבל תנאים טובים יותר מאשר התנאים בהלוואה מהבנק. שימו לב שאם יש לכם לדוגמא קופת גמל , קרן השתלמות וכו’ תוכלו אף לקבל תנאים טובים בהרבה באמצעות הפלטפורמה של ההלוואות החברתיות.

כאמור, בשורה התחתונה השימוש בפלטפורמה זו בהחלט כדאי, רק חשוב לעשות זאת בצורה מושכלת ומודעת. בנימה אישית, אם אתם נדרשים להלוואה ואתם עומדים בתנאים – לכו על זה!