רוצה להצמיח את העסק? הרפורמה באשראי פועלת עבורך!

מאת: דר’ אפי משה, רואה חשבון וכלכלן בכיר

מצוקה בתזרים המזומנים של עסקים קטנים בישראל היא עניין שבשגרה ולא בהכרח חשוב מה הסיבה.

מה עושה בעל עסק קטן הזקוק להלוואה כדי לכסות על גירעון שוטף או כדי להצמיח את העסק? נכון, פונה לבנק. כמי שליווה לא מעט עסקים קטנים בחייו אני יודע שהסיבות העיקריות של בעל העסק לקבלת הלוואה הינן: גיוס כספים הנדרשים להצמחת הפעילות או לכיסוי המינוס. בכל מקרה הפנייה לקבלת הלוואה נובעת בשל חוסר במזומנים להם נדרש בעל העסק. כידוע לכם, הבנק דורש כיום בטחונות כמעט על כל שקל שאתם לווים, גזירה שרבים מבעלי העסקים אינם יכולים לעמוד בה. בשל כך, נתקלים רבים מהם בסירוב מצד הבנק למתן הלוואה. מה עושים? אז בראש ובראשונה – לעולם אל תפנו לשוק האפור! יצאנו לבדוק עבורכם האם יש מוצא אחר. מצאנו מוצא מעניין יש לומר. האם הוא כדאי? לאילו עסקים הוא מתאים ומהם התנאים? הכל בהמשך הכתבה.

הלוואה ייחודית עד 200,000 ש”ח

נפתח ונאמר כי הבנק הצופה באובליגו שלך (נכסים אל מול התחייבויות) אינו בהכרח האלטרנטיבה הטובה ביותר עבורך גם אם הוא נאות לתת לך את ההלוואה המבוקשת. ישנן חברות אשראי שיאפשרו לך, כבעל עסק לקבל הלוואה עד לגובה מקסימלי של 200,000 ₪ ולעיתים אף בתנאים טובים יותר מהבנק. אותן חברות האשראי באות לתת פתרונות חוץ בנקאיים גם לאור הקשחת העמדות של הבנקים במתן הלוואות וגם על מנת לא להכביד על האובליגו שלך בבנק. היתרון הגדול הוא בכך שההלוואה בד”כ תינתן לך ללא ערבים ובתנאי החזר נוחים וגמישים.

למי זה מתאים?

הלוואה זו כאמור ניתנת אך ורק לעסקים קטנים. בשונה מבנקים או בחברות האשראי השונות בהלוואה חוץ בנקאית אין תנאים קשוחים להלוואה. מיותר לציין שחברות אשר חשבונן מוגבל בבנק או שבחשבונן חזרו שקים לאחרונה יתקשו לקבל את האישור המיוחל. גם חברות הנמצאות בהליכי פירוק, בכינוס נכסים או שביצעו הסדרי חובות מול הבנקים, ככל הנראה לא יוכלו לקבל הלוואה זו. בנוסף חשובה לא פחות מטרת ההלוואה. לרוב תדרשו להציג מסמכים שונים שיאשרו שההלוואה באה לשרת את צורכי העסק בלבד ולא צרכים אישיים. כמו כן, כמו בכל גוף פיננסי אחר גם כאן תיבדק יכולתכם להחזיר את ההלוואה בהתאם לסכום הנדרש ולתקופת זמן ההחזר. אם תעמדו בתנאים סביר שאתם מצויים בטווח קצר מקבלת הלוואה בתנאים מיוחדים שתאפשר לכם להזניק את עסקכם קדימה או שתעזור לכם לצאת מה”ברוך” הזמני אליו נקלעתם.

אז למי כדאי לפנות?

בראש ובראשונה נדגיש כי רצוי לפנות לחברות אשראי מבוססות הפועלות על-פי חוק. גשו רק לחברה אשר מתמחה במתן הלוואות חוץ בנקאיות במגוון רחב של מסלולים המותאמים לצרכיו האישיים של כל לקוח ולקוח. עמדו על כך שתנאי ההחזר יהיו נוחים ואטרקטיביים ושיתאימו ליכולת ההחזר של החברה שבבעלותכם. וודאו שהחברה אליה אתם פונים פועלת בהתאם לסטנדרטים המקובלים בשוק ההלוואות הישראלי ונמצאת תחת בקרה מלאה.

מהם תנאי ההלוואה?

ההלוואה כאמור ניתנת עד לגובה של 200,000 ₪. תקופת החזר ההלוואה משתנה מעסק לעסק בהתאם ליכולותיו. גובה הריבית אשר תידרשו לשלם משתנה בהתאם למס’ פרמטרים ביניהם: גובה ההלוואה, תקופת החזר ההלוואה, מצבכם הפיננסי, מצב העסק, מטרת ההלוואה ועוד. חשוב לדעת כי בשוק ההלוואות קיימות כיום ריביות צמודות ושאינן צמודות, ריביות משתנות ולא משתנות. לפיכך מומלץ שתתייעצו עם איש מקצוע בלתי תלוי בעל ידע פיננסי. יועץ שכזה יוכל להכווין אתכם להתנהלות הנכונה בהתאם לנתונים הכספיים של החברה שבבעלותכם כפי שתציגו בפניו.

כיצד ניתן לקבל את ההלוואה?

ברוב החברות תוכלו לקבל את הלוואה בטלפון, באמצעות אתר האינטרנט או בפגישה אישית בה תקבלו הסברים מלאים על תהליך לקיחת ההלוואה. לאחר שאושרה לכם ההלוואה תוכלו לקבל אותה באמצעות העברה בנקאית, צ’ק או כסף מזומן והכל בהתאם ליכולות חברת האשראי באותה עת. באופן כללי ניתן לציין כי חברות האשראי הרציניות במשק מעניקות את ההלוואות תוך פרק זמן קצר מאוד ותוך התחשבות מקסימלית בצרכיו הדחופים של הלקוח.
לבדיקת התאמתכם לקבלת ההלוואה אנא ענו על שאלון קצר בן דקה: