מכשיר קטן שמשדרג כל רכב בגדול

“תנו לישון בשקט….” – כך פותח אחד מהשירים הידועים, וכשבני משפחתנו וילדינו נוסעים מידי יום בכבישי הארץ, הידועים כשדה הקטל הגדול ביותר במדינה, כל שאנו באמת מבקשים זה “לישון בשקט” ושיקירינו יחזרו הביתה בשלום.

האם הטכנולוגיה להתראה מפני תאונות דרכים אכן תביא לכולנו את השקט המיוחל?

אין חולק בעולם התחבורה כי הטכנולוגיה הופכת את הנהיגה ברכב לבטוחה יותר משנה לשנה. תודות להמצאות כמו חגורות הבטיחות, מערכות ABS וכריות אוויר, המכוניות שמיוצרות היום בטוחות יותר מאי-פעם.

אבל טכנולוגיה אחת שתופסת תאוצה ממש בימים אלו היא מערכת למניעת התאונות עצמן.

איך זה עובד?

מתקן המותקן על השמשה מתחת למראה הקדמית של המכונית פועל על מנת לסרוק ולפענח את הכביש במהלך הנהיגה. בתוך הרכב. לצדו של הנהג, מותקן לוח בקרה המתריע בצורה ויזואלית וקולית בזמן אמת מפני מגוון סכנות “נפוצות” בכביש, כגון התנגשות ברכב, אי שמירת מרחק, סטייה מנתיב הנסיעה, מעבר בין נתיבים ללא איתות ועוד. הטכנולוגיה אמורה לתת מענה לגורם המרכזי לתאונות דרכים – אי תשומת לב רגעית של הנהג והסחות דעת.

הופכים את תאונות הדרכים להיסטוריה

למעשה, לפי מחקר שנערך ע”י ה – National Highway Traffic Safety Administration האמריקני (NHTSA) וע”י ה-Virginia Tech Transportation Institute ((VTTI

80% מההתרסקויות ו-65% ממצבים של “כמעט-התרסקות” קשורים בצורה כזו או אחרת לחוסר תשומת לב של הנהג. מה שמדהים הוא שנמצא כי הסחת הדעה מתרחשת בד”כ שלוש שניות לפי ההתרסקות עצמה.

הסיבות להסחות הדעת הן רבות וחוזרות על עצמן בכל העולם (כולנו נופלים להן כקורבן מעת לעת)

הן כוללות בין היתר:

  • עייפות
  • אי שמירת מרחק
  • אי תשומת לב למכונית בנקודות שאינן נחזות במראות הרכב (“שטח מת”)
  • ילדים/חברים המסיחים את דעתנו בנסיעה או האזנה לרדיו
  • אכילה ושתייה בזמן נהיגה
  • שימוש בסלולרי והודעות SMS
  • סטייה לא מבוקרת מנתיב הנסיעה
  • עקיפה מסוכנת
  • שימוש בתרופות ועוד..

כולנו נתקלים באחת או יותר מהתופעות הללו מעת לעת. לכל אחת מהסחות הדעת עלולות להיות השלכות שמשנות את החיים בין רגע. גם אם אתם למזלכם שורדים את התאונה הרי אתם עלולים לפגוע קשה או להרוג חלילה אדם אחר. בין אם חלילה נפגע אחד מיקירכם בתאונה או שפגעתם קשה באחר, מאותו הרגע החיים שלכם לעולם לא יחזרו להיות אותם חיים כפי שהיו לפני כן.

הטכנולוגיה החדשה עשויה לספק מענה לכל אחד מהגורמים הנקובים לעיל משום שהיא אמורה להזהיר אותך כאשר אתה סוטה מהמסלול, כאשר אתה קרוב מדי לאובייקט או למכונית אחרת, וכן הלאה.

ניתן לדמות זאת למיגון פאסיבי הנמצא מחוץ למכונית שלך אשר מתריע בפניך על סכנה בסביבת הרכב. כך הוא בעצם עשוי למנוע חלק ניכר מהתאונות עקב נטרול מרבית הסכנות הנגרמות בהיסח הדעת בעת הנהיגה. אם תרצו ניתן אולי להגדיר טכנולוגיה חדשה זו במידה לא מועטה כ “מנטרלת הסחות דעת”.

סטנדרט עולמי

מערכת למניעת תאונות הדרכים, כפי שנמסר לנו, הפכה כיום לסטנדרט במכוניות רבות, הודות לרגולציות חדשות שדרשו מערכות סיוע לנהג על מנת להעניק לרכב חמישה כוכבי בטיחות.

בנימה אישית

התקנתי את אחת המערכות המשווקות בישראל ברכבי לפני כשנה. בתקופה זו ההתרעה החרישית של המערכת הצילה את חיי וחיי משפחתי יותר מפעם אחת. דוגמא אחת שלא פורחת ממוחי: בנוסעי בכביש איילון בעודי מחייג מהטלפון המותקן ברכבי הסטתי את ראשי מהכביש למשך שניות אחדות. מבלי ששמתי לב ובדיוק באותן שניות האט בפתאומיות הרכב שנסע לפני (ככל הנראה כדי לעבור נתיב לשם יציאה מהכביש). מיד נשמעה ההתרעה הקולית של המערכת. הפניתי את ראשי לכביש והספקתי למזלי לבלום ממש ברגע האחרון. תגובת המערכת ללא ספק מנעה ממני תאונה קשה.

הטכנולוגיה כבר כאן בישראל

הטכנולוגיה שהייתה בעבר נחלת העשירים בעלי מכוניות היוקרה בלבד, הפכה כיום זמינה כמעט לכולם. ובכן, המערכת החכמה משווקת כיום בישראל במחיר הוגן ובתנאים המתאימים לכל כיס. לאחר התקנת המערכת תוכל לראות בסכנת היסח הדעת בכבישים כבטוחה הרבה יותר ואולי אף להפוך אותה לנחלת העבר. לאחר מילוי השם, הדוא”ל ומס’ הטלפון שלך, תוכל לקבל את כל המידע אודות המערכת והתאמתה לדגם הספציפי של מכוניתך.