כך תעברו בקלות מקופ”ח אחת לשנייה

במדינת ישראל פועלות ארבע קופות חולים: שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות, קופ”ח מאוחדת וקופ”ח לאומית. סל השירותים אותן מעניקות הקופות נקבע במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. השירותים הרפואיים אותם אנחנו מקבלים מהקופה בה אנו חברים הם משמעותיים מאד עבורנו ובעצם מהווים את הבסיס לבריאותנו התקינה וכן לטיפול נאות במחלות שהפכו, לדאבוננו, חלק בלתי נפרד מחיינו. אז לכאורה אני שואל את עצמי: מה זה משנה באיזה קופה אהיה חבר? מסתבר שבפועל ועל-פי סקרים המבוצעים בין מטופלי הקופות השונות, זה משנה ועוד איך.

הביטוחים המשלימים

חובה לדעת שקיימת קשת רחבה של מצבים אותם ביטוחי הבריאות מטעם קופות החולים אינם מכסים או מכסים חלקית. לכן כל קופה בנתה לעצמה מכלול שירותי בריאות משלימים. סוגי הביטוחים המשלימים והשירותים המיוחדים אותם הם מכסים מהווים את ההבדל העיקרי בין קופה אחת לאחרת. במסגרת הביטוחים המשלימים אנו יכולים לקבל תרופות וטיפולים רפואיים נוספים שאינם נכללים בסל הבריאות הממלכתי. מבחינתנו החשוב ביותר הוא לקבל את סל השירותים הגדול ביותר ובמחיר שווה לכל כיס. זה המקום לציין שלא חלה חובה כלשהי לרכישת הסל המשלים. עם זאת צריך לומר שגם ללא הסל המשלים מסתמן מן הסקרים שיש קופות הנותנות שירות טוב יותר במכלול מובנים לעומת האחרות שמהן העמיתים פחות שבעי רצון.

מה אומרים הסקרים?

סקר שערך מכון ברוקדייל מצביע על כך ששביעות הרצון הגבוהה ביותר של הציבור היא ממכבי שירותי בריאות. במקום האחרון בקטגוריה זו דורגה קופת חולים לאומית. “הכללית” ו”מאוחדת” הציגו בסקר תוצאות מעורבות.
הסקר נערך על ידי ד”ר שולי ברמלי גרינברג ותמר מדינה הרטום ממכון ברוקדייל, ורואיינו בו טלפונית 1,540 איש בשלוש שפות. זהו סקר השירות הגדול והחשוב ביותר במערכת הבריאות. יש לציין שהפעם, נערך הסקר ברבעון האחרון של 2014 בתקופה חשובה במיוחד במערכת הבריאות – לקראת סיום מבצע צוק איתן ובתום עבודת ועדת גרמן, שהעלתה את נושא הבריאות לראש סדר היום הציבורי.
לפי סקרים אחרים שפורסמו בעיתון “גלובס” הקופות שנקבעו לקופות המובילות הן מכבי שירותי בריאות וקופ”ח מאוחדת. “לאומית” היא מעט מאחוריהן ואת המקום האחרון תפסה קופ”ח כללית.

אז איך אקבע איזו קופה היא הטובה ביותר עבורי?

ובכן אלו הנושאים שמומלץ לבדוק ולקחת בחשבון בבואכם לבחור קופ”ח:

 • האם תרופות שעשויות להיות קריטיות עבורכם, אכן נכללות ברשימת התרופות אותן מספקת הקופה במסגרת הביטוח המשלים.
 • האם נכללים גם טיפולים וניתוחים בחו”ל.
 • איזה ביטוח סיעודי מציעה הקופה.
 • מה כוללים שרותי הרפואה המשלימה.
 • מהם הכיסויים לטיפולי שיניים ומה הם כוללים.
 • האם השירותים מתקבלים ללא המתנה רבה ובפרק זמן סביר.
 • היכולת לבחור את הרופאים המומחים והקלות להגיע אליהם.
 • האפשרות לקבלת תרופות במהירות וביעילות.
 • נכונות הקופה למתן הפניות למכונים ורופאים לשם בדיקות מעמיקות.
 • רמת שביעות הרצון של המבוטחים בקופה (עפ”י הסקרים מובילה מכבי שירותי בריאות עם 96% שביעות רצון).
 • האם מדיניות הקופה במתן החזרים כספיים הינה משביעת רצון.
 • האם הקופה מסבסדת שירותים במכונים מיוחדים כמו בדיקות וטיפולים לנשים בהריון, מרפאות לבריאות הילד, שירותי פיזיותרפיה, קשב וריכוז, רפואת עיניים, טיפולי לייזר ועוד.

האם כל אחד יכול לעבור קופה מתי שהוא רוצה ובכל מצב בריאותי?

אז התשובה היא – “כן”. לא רק מצטרפים חדשים יכולים ליהנות מפירות התחרות, כיום מעבר בין קופות החולים הוא קל ונוח ומאפשר גם ללקוחות קבועים לעבור לקופת חולים מתחרה.

לא רבים יודעים כי אם אינם מרוצים מהשירות או מהתנאים בקופה בה הם חברים, הדרך המומלצת לשדרוג ושיפור שרותי הבריאות היא לעבור לקופה אחרת.
שימו לב, כל מבוטח, בכל גיל ובכל מצב בריאותי יכול להצטרף ולהיות מבוטח בקופת החולים שיבחר. קופות החולים מחויבות לקבל אתכם עפ”י חוק ואף ישמחו מאד שתצטרפו אליהן. בנוסף לכך אין אפשרות לצבור וותק או הטבות בקופות החולים ולכן המעבר אינו כרוך בהפסד כלשהו.

אל תישארו בקופת חולים שאינה עונה לצרכיכם, הרי מדובר בבריאות שלכם. עברו קופה ללא כל חשש וקבלו את הרמה המקצועית ואת רמת השירות הטובים ביותר אשר להם אתם זכאים.
הגשת הבקשה למעבר מקופה לקופה מתבצעת באמצעות מילוי טופס בסניף הדואר. לאחר מילוי הטופס מתבצע המעבר במספר תאריכים קבועים במהלך השנה.

חשוב לציין שבמעבר לקופת חולים חדשה, אין כלל תקופת אכשרה ותוכלו לקבל את כל השירותים באופן מידי. התיק הרפואי אמור לעבור לקופת החולים החדשה מיד לאחר שהעברה נכנסת לתוקף.

לסיכום

בחירת קופת חולים אינה דבר של מה בכך. זוהי החלטה חשובה מאד עבורנו ובעצם לעיתים – שאלה של חיים. המעבר בין קופות החולים הוא קל מאד וכל אחד, בכל גיל ובכל מצב בריאותי יכול להחליט לעבור לקופה אחרת מבלי שלקופה יש את היכולת לסרב. גם אם המעבר בפועל ייקח קצת זמן, אל תהססו. כל שאתם צריכים זה לסור לסניף הדואר הקרוב אליכם ולמלא בקשה – בזה סיימתם.
בנימה אישית אני מבקש לאחל לכם בריאות טובה ולהזכירכם: בדקו בסקרים מי קופת החולים המובילה בשביעות רצון הלקוחות. זאת, ככל הנראה, תהייה קופת החולים הטובה ביותר גם עבורכם.

שיתוף