הסרת משקפיים בלייזר – כל מה שחשוב לדעת

סביר להניח שגם אתם כמו רבים אחרים, מכירים סביבכם אנשים שנפרדו סוף כל סוף מהמשקפיים. רובם המכריע עשו זאת באמצעות ניתוח לייזר יחסית פשוט, בן 15 דק’ לכל היותר. עם זאת קבלת ההחלטה להסרת המשקפיים ולביצוע הניתוח לתיקון הראיה עדין אינה קלה וכרוכה לא פעם בשאלות והתלבטויות. אז אם גם אתם חושבים לעבור ניתוח לייזר להסרת המשקפיים, מומלץ לקרוא כתבה זו שתשפוך לכם אור על עיקרי הדברים שחשוב באמת לדעת.

מהו ניתוח לייזר לתיקון הראיה?

ניתוח לייזר לתיקון ראיה הוא טיפול המבוצע על קרנית העין (החלק השקוף הקדמי ביותר של העין) במטרה לשנות את צורתה וכך לתקן את בעיית הראייה. קימות שתי שיטות לביצוע טיפול זה. שיטה שבה הטיפול מבוצע ישירות על הקרנית נקראת PRK או ASA ושיטה הנקראת Lasik הדורשת חיתוך והרמת שיכבה דקה (מתלה) ואחר כך ביצוע הטיפול בעומק הקרנית. בשתי השיטות בסופו של דבר משתמשים באותה קרן לייזר לליטוש הקרנית ומדובר בטיפול הנמשך דקות ספורות המבוצע בהרדמה מקומית עם טיפות בלבד.

כיצד מתבצע הניתוח והאם זה כואב?

הטיפול בלייזר הוא פשוט ואינו כרוך בכאבים או אי נוחות. הטיפול נעשה באלחוש מקומי על ידי טיפות הרדמה לכל עין. הרופא מבצע את הטיפול תחת עדשת מיקרוסקופ. הטיפול בכל עין אורך כדקה או שתיים ובמהלכו מעצבים את קרנית העין ברמת דיוק מקסימאלית. הטיפול מתקן עיוות בקימור הקרנית, עיוות שגרם לליקוי הראיה ולאחר התיקון העין חוזרת לראות בדייקנות.. הניתוח אינו מלווה בכאבים.

למה לצפות לאחר הניתוח?

ההחלמה מטיפול בלייזר לתיקון ראיה קצרה ביותר. כבר למחרת חוזרים לשגרת חיים רגילה (בשיטת הלאסיק). במשך תקופה קצרצרה תתבקשו להשתמש בטיפות עיניים מיוחדות שמטרתן לשמור על לחות העין ולמנוע זיהום. למשך כשבועיים יש להימנע מרחצה בבריכה, בים וממקומות עתירי אבק וחול. בסה”כ החזרה לשגרה מהירה מאד.
תוצאות הניתוח עשויות לשפר את איכות חייכם. למעלה מ 98% מהמטופלים לא יזדקקו עוד לעולם למשקפי ראיה.
לאחר ההחלמה הקצרה, כולם מעידים על כך שניתוח הסרת משקפיים בלייזר, שיפר את איכות חייהם מקצה לקצה; ראייתם משתפרת פלאים, חדות הראיה גדלה משמעותית, ובעיקר היכולות לפעול בטבעיות וללא הגבלות.

האם יש הנחות לחברי קופת חולים?

במכונים הרפואיים הגדולים והמוכרים בישראל ישנם הסדרי מימון והנחות מיוחדות לחברי קופות החולים.

הסרת משקפיים בלייזר – למי זה מיועד?

ראשית חשוב לדעת שהסרת משקפיים בלייזר מתאימה רק לכ- 70% ממרכיבי המשקפיים ו/או העדשות. זו הסיבה שטרם ביצוע ניתוח לייזר עליכם לקבל ייעוץ ממכונים רציניים המתמחים בתחום זה ולעבור הליך שנקרא בדיקת התאמה. הקפידו על כך שאת בדיקת ההתאמה יבצע רופא מומחה במכון רפואי בעל שם. המכשור במכונים המובילים הינו מתקדם, חדיש ואיכותי ומאפשר טיפול בטווח רחב של מספרים לרבות מספרי צילינדר. לא מומלץ לבצע ניתוח לתיקון ראייה לפני גיל 18 שכן עד גיל זה הראייה עדיין משתנה. גם לאחר גיל 45 הטיפול בלייזר אינו מבטיח הצלחה מרבית. לפיכך, במכונים הרפואיים המוכרים יבדקו את רמת התאמתכם ויתרה מכך יתאימו לכל אחת ואחד מכם את שיטת הטיפול המתאימה לו באופן אישי אם בכלל.

היכן כדאי לבצע את ניתוח הלייזר?

אכן נקודה שחשוב מאוד שתתייחסו אליה. ראשית כדאי תמיד לבחור במרכז רפואי מוכר ובעל שם שירצה כמובן לשמור על המוניטין שלו. מרכז רפואי כזה יעבוד בד”כ עם רופאי עיניים מקצועיים וותיקים שעברו הכשרה בתחום הסרת המשקפיים. מרכז רפואי גדול ומוכר, בעל פריסה ארצית יקפיד, קרוב לוודאי, על חדרי ניתוח הבנויים על-פי התקן המחמיר ביותר של משרד הבריאות. במסגרת זו נצפה שיתבצע מיפוי מקיף של העין הכולל סידרה רצופה של בדיקות חשובות על מנת להבטיח באופן אופטימלי את בטיחות הטיפול. וודאו שבמקום בו אתם מבצעים את הסרת המשקפיים בלייזר ימשיכו ללוות אתכם ככל הנדרש, גם לאחר סיום תהליך תיקון הראייה.

עוד נקודות שיש לתת עליהן את הדעת

באם מצב בריאותך אינו תקין חלילה יש להיוועץ עם רופא טרם ביצוע הטיפול!
באם את בהריון, זה לא הזמן לבצע את הניתוח לתיקון הראייה עקב לחצים תוך עיניים אפשריים בתקופה זו!
אלו מכם המרכיבים עדשות יידרשו להסירן לפחות שבוע ימים לפני בדיקת ההתאמה!
לא כל רופא עיניים רשאי לבצע את ניתוח הלייזר אלה רק רופא שעבר תת התמחות בנושא זה!
הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית והמטופל משוחרר לביתו באותו היום!

לסיום, אנא מלאו שאלון קצר לשם בדיקת התאמתכם הראשונית לביצוע ניתוח הלייזר לתיקון הראייה.

שיהיה לכם 6:6 , בהצלחה!