הזדמנות פז לציבור השכירים לקבל כסף מהמדינה

אפתח ברשותכם את המאמר הזה בשאלה: נניח שהיו מודיעים לכם שזכיתם ב 10,000 ₪ בלוטו ועל מנת לבוא ולקבל את הפרס עליכם פשוט להתקשר ולמסור את פרטי ח-ן הבנק לביצוע ההעברה הכספית. מי מכם היה מוותר על כספי הזכייה? סביר להניח שהתשובה ברורה.

אם כך אמרו לי אתם מדוע ציבור של מאות אלפי שכירים בישראל שממתין להם “פרס” שכזה בקופת האוצר אינם פונים על מנת לקבל את כספם? האמת היא שהתשובה די פשוטה: מרבית השכירים אינם מודעים כלל לעובדה כי מגיעים להם אלפי שקלים ואף עשרות אלפי שקלים ממס הכנסה על מס ששולם על ידם ביתר בשנים האחרונות.

אל תצפו שאראלה תתקשר אליכם

שלא כמו בזכייה במפעל הפיס במקרה זה אל תצפו שמישהו יתקשר אליכם על מנת להודיע לכם לבוא ולקבל את “מעטפת הכסף” – זה לא יקרה. מדוע? כי למדינה יש אינטרס מובהק שלא תדרשו את זכויותיכם להחזרים כספיים המגיעות לכם עפ”י חוק. בכל שנת מס שחולפת ובה לא דרשתם את החזרי המס המגיעים לכם, חל חוק ההתיישנות על שנה זו וכך זורמים מיליארדים של שקלים כ”מתנה” לקופת האוצר במקום שיזרמו לכיסי השכירים להם מגיע הכסף.

כ-80% מהשכירים זכאים להחזר ממוצע של 12,860 ש”ח

לא ברור לי כיצד כ 80% מהשכירים במדינה שמתקשים גם כך לגמור את החודש ומתמודדים עם עלויות מחייה מטורפות אינם מנסים אפילו לבדוק אם הם זכאים להחזר מס מהמדינה ובסבירות גבוהה רובכם תמצאו שאתם זכאים גם זכאים ואף לסכומי כסף כלל לא מבוטלים. מניסיוני אני יכול לומר שהחזר ממוצע לשכיר עומד על כ 12,860 ₪. לא מעטים הם המשפחות שקיבלו עשרות אלפי ₪ וגם אלו שהסתפקו “רק” באלפי שקלים בודדים לא ממש התלוננו. נכון הוא שלא לכולם מגיעים החזרים אך כשהבדיקה כיום נעשית במשרדי רואי החשבון, יועצי המס ודומיהם , חינם אין כסף, אז מדוע לא לבדוק?

מדוע מגיע לרובנו החזר כספי?

רצוי שתדעו, סעיפים רבים ומגוונים הקשורים למצבכם ולקורות אתכם במהלך השנים משתנים חדשות לבקרים בפקודת מס הכנסה. רובם של הסעיפים, המקנים לכם החזרי מס גבוהים, אינם קשורים למעסיקכם ועל כן אינם באים לידי ביטוי בתלוש השכר שלכם. במילים אחרות, המעסיק מנכה ממשכורותיכם מידי חודש מס הכנסה הגבוה לעיתים משמעותית מהמס אותו הייתם אמורים לשלם, אם בכלל. כל המס הזה שנוכה ביתר מידי חודש בחודשו ולתקופה של 6 השנים האחרונות, מגיע לכם חזרה כחוק.

תמצית הסעיפים המקנים החזר מס

להלן מרבית המקרים השכיחים בהם תימצאו, ככל הנראה, בין רשימת הזכאים להחזר מס:
א. אי רציפות בעבודה במהלך השנים האחרונות.
ב. החלפת מעבידים ב 6 השנים האחרונות.
ג. פיטורים וקבלת פיצויי פרישה שחלו ב 6 השנים האחרונות.
ד. שינויים ברמות השכר במהלך 6 שנות העבודה האחרונות.
ה. בעיות רפואיות או נכויות של העובד, בן זוגו, ילדיו או קרוביו מדרגה ראשונה.
ו. טיפול בילד או בילדים לקויי למידה.
ז. לימודים אקדמאיים.
ח. חיילים משוחררים שטרם מלאו שנתיים מיום שחרורם מצה”ל.
ט. שינויים במצב המשפחתי קרי לידה, גירושין, תשלומי מזונות וכו’.
י. תשלומים לביטוחי חיים במסגרת המשכנתא והפרשות פרטיות לביטוחי חיים.
יא. הוצאת כספים להנצחת זכרו של חייל (בן משפחה קרוב).
יב. החזקת הורים או בן משפחה קרוב במוסד רפואי, מוסד סיעודי, בית אבות וכיו”ב.
יג. הורה, ילד או בן משפחה קרוב, נטול יכולת תפקודית.
יד. ילדים מתחת לגיל 3.
טו. פעילות בבורסה לני”ע.

האם יש ממה לחשוש?

לא ולא . במשרדי מס הכנסה קיימת הפרדה מלאה בין המשרדים המטפלים בציבור השכירים לאלו המטפלים בחברות ועצמאיים. דו”ח החזר לשכירים הינו דו”ח ייעודי אשר מאפשר לשכירים לדרוש את זכאותם כחוק ואינו מחייבם בהגשת דוחות עתידיים או בשום דבר אחר מעבר לכללים החלים על כלל השכירים בין אם הגישו בקשה להחזר ובין אם לאו.

למה להגיש בקשה להחזרי מס דרך גוף מקצועי?

פניה באמצעות אנשי מקצוע ותיקים ומנוסים בתחום המכירים היטב את רשויות המס מזרזת את תהליך החזרי המס וגורמת לטיפול מקצועי ואומדן מדויק של החזרי המס הצפויים, תוך שימוש בתוכנות המתאימות ובידע הנדרש וחוסכת ללקוח את הזמן ואי הנוחות שבמפגש עם רשויות המס. לכן, כדי לבדוק ולממש את זכאותם להחזרי מס מומלץ שתפנו למשרדים ותיקים ומקצועיים המתמחים בכך. משרדים אלו (היזהרו מ”חאפרים”) יבצעו עבורכם עבודה מקצועית וילוו אתכם עד להעברת הכסף לחשבונכם הפרטי. משרדי רואי חשבון ותיקים המתמחים בתחום וכן יועצי מס הם המשרדים העדיפים לביצוע העבודה. משרדים אלו יבקשו עבור עבודתם המקצועית שכ”ט בגובה ממוצע של 20% מגובה ההחזר שאת רובו תשלמו רק לאחר שיתקבל הכסף ישירות לחשבונכם בבנק. סביר שבתחילת הדרך תידרשו לשלם גם  דמי פתיחת תיקים. חשוב שתבחרו במשרדים אשר מקושרים ישירות למחשב רשות המיסים אשר יוכלו להפיק בעבורכם את מרבית המסמכים הנדרשים להחזר ישירות דרך המחשב במשרדם ואף ישדרו את ההחזר למחשב רשות המיסים בעצמם. הליך זה חוסך בד”כ זמן רב.

מנועי בדיקה ממוחשבים

בעידן הטכנולוגי בו אנו נמצאים פותחו תוכנות בהן תוכלו תוך דקה לדעת בסבירות גבוהה אם מגיע לכם החזר אם לאו. כל שעליכם לעשות הוא לסמן “כן” או “לא” על כמה שאלות ולהמתין מס’ שניות עד שתקבלו הודעה מהמחשב בדבר סיכויי זכאותכם.

כולי תקווה שגם אתם תימצאו בין הזכאים להחזרי כספים מהמדינה ושתזכו בקרוב להפקדה כספית משמעותית בחשבונכם בבנק.
בהצלחה!