האם גם אתם זורקים את כספי הפנסיה לפח?

מאת: דר’ אפי משה, רואה חשבון ויועץ כלכלי בכיר

מאז שנת 2008 מחויבים כל השכירים בישראל בצבירת חיסכון פנסיוני, והחל משנת 2017 מחויבים בכך גם העצמאים.

מדובר באחד החוקים החשובים ביותר לרווחתנו בעתיד. מניסיוני, חלקים נרחבים בציבור אינם מבינים לעומק את מידת החשיבות של החיסכון הפנסיוני ובעיקר את המשמעות הקריטית בבחירת הקופה העדיפה. תוכלו בקופה אחת להגיע לגיל פנסיה עם סכום מצטבר של לדוגמא 400 אלף ₪ ואם תפרישו את אותם סכומים בדיוק לקופה אחרת, תופתעו לראות שהסכום שחסכתם גבוה בעשרות עד מאות אלפי שקלים. הסמכות לניוד הכסף בין קופות הפנסיה נתונה לכם ולכם בלבד. החוק אוסר על המעסיק לקבוע זאת בעבורכם. הבעיה שמדובר מבחינתכם “בסינית”. אז איך בכל זאת נדע? על כך ועוד בהמשך מאמר חשוב זה.

מי דואג לכספי הפנסיה שלך?

ראשית, אין לנו לסמוך אלא על עצמנו! כן, לא על הממשלה, לא על המעסיק שלנו, לא על ועד העובדים, לא על חברות הפנסיה הקוראות לנו להשקיע את ההפרשות לפנסיה דווקא אצלם, אלא רק ואך ורק על עצמנו!!! לכן הבנת עולם הביטוח הפנסיוני אמורה להיות בראש מעניינינו, ואנו אמורים להבין כי סכום החיסכון הפנסיוני המצטבר שעשוי להשתנות פלאים בין קופה לקופה, חיוני לאיכות חיינו בעתיד.

ובכל זאת, כל נושא הפנסיה עטוף עמימות עבור רוב הציבור. חלק קטן מהאנשים נותן לסוכני פנסיה מורשים לדאוג לו, אך רובם של בעלי קופות הפנסיה הינם שכירים שבמקרים רבים דווקא המעסיק או ועדי העובדים הם אלו שממליצים עבורם על קופה כזו או אחרת.

רצוי שתלמדו את הנושא שאינו מסובך כפי שהוא נשמע ולאחר שגוף מקצועי ואובייקטיבי יבצע עבורכם בדיקה מקיפה באשר לקופה העדיפה תוכלו אתם להיות במעקב שוטף אחר התנהלות קרן הפנסיה שלכם.
דעו כי ניתן כיום לעבור מקופה לקופה בקלות רבה וללא כל בעיה.

ידע הוא כוח

ידע הוא כוח, בתחום הפנסיה כמו גם בתחומים אחרים, ולמרות הרתיעה שיש לרוב האנשים מהעיסוק בתחום הביטוחים והפנסיה וחוסר ההבנה במושגים המדוברים, זה לא באמת מסובך כמו שאתם חושבים. העמימות שיש סביב כל נושא הביטוחים בכלל וסביב נושא הפנסיה בפרט היא עמימות מכוונת, ויש מי שמרוויח מהבורות שלנו.

למרבה השמחה יש גם מי שמבין עד כמה זה חשוב, מיזם חדש בארץ ילמד אתכם את כל הטריקים ואופן הבדיקה של הקופות במפגש אחד. המפגש לא נועד להכשיר אתכם כיועצי פנסיה אלא רק יקנה לכם את הכלים להבין את הנושא, את ההשלכות שיהיו לניהול קרן הפנסיה על העתיד שלכם ויאפשר לכל אחד ואחת מכם להבין כיצד אנחנו יכולים וחייבים לנהל את קרנות הפנסיה שלנו על מנת שנצבור הון כספי גבוה ככל האפשר.

הדרכה בנושאי הפנסיה לציבור הרחב

ההדרכות המיועדות לציבור הרחב מלמדות, תוך שעות ספורות, את כל הבסיס הנדרש ומצליחות לפזר את הערפל סביב נושא הפנסיה. תוכלו ללמוד איזה ביטוחים נכללים בתוך איזה חיסכון פנסיוני, מה ההבדל בין קרן מנהלים לקרן פנסיה, איך להתנהל נכון מול מקום העבודה, כיצד לעקוב אחר ביצועי קרן הפנסיה שלכם וכיצד להתאים אותה למציאות חייכם המשתנה. כמו כן תלמדו איך לא לפגוע בפנסיה כאשר מחליפים מקום עבודה והכי חשוב – איך תוודאו שרמת החיים הרצויה לכם בשנות הפנסיה תהייה בהתאם לצרכיכם.

הדרכה אישית אחד על אחד

בנוסף להדרכה, ישנן מס’ חברות מועט המציעות גם ניתוח פוליסת הפנסיה האישית שלך, וביצוע התאמה מרבית לאורח החיים המתאים לך. לא פחות חשובה היא הבדיקה שיבצעו עבורך מומחים והשוואת התשואות ודמי הניהול שתתבצע על ידם במכשירים מתקדמים בין כל הקופות העומדות לרשותכם. רק לאחר שלב זה תבינו עד כמה התנהלתם, ככל הנראה, באופן אקראי ולא בהכרח נכון עבורכם. חשוב שתבחרו בחברה ניטרלית ואובייקטיבית נטולת אינטרסים אישיים או סמויים. שימו לב שחברה שכזאת תהיה בד”כ חברה שתוכלו לקבל בה במשולב גם הדרכה מקיפה וגם בדיקה אישית של הפנסיה שלכם והשוואה באמצעות תוכנה ייחודית ובזמן אמת של כל הקופות הקיימות. השוואה שכזו עשויה להביא אתכם להחלטה בדבר מעבר לקופה המשתלמת ביותר.

בשורה התחתונה, אנו סבורים שכל מי שעדיין לא עבר קורס כזה פשוט חייב לעבור אותו ובאותה נשימה, ללא תוספת תשלום, לקבל את הבדיקה והייעוץ האישיים.

לבדיקת התאמתכם וצרכיכם בהדרכה שכזו אנא מלאו את שאלון הקצר: