כך תשביחו את הנכס שלכם ב-3 צעדים פשוטים

”השבחת נכסים” הוא שם כולל לפעולות ואסטרטגיות שונות שבסופו של יום יביאו למקסום השווי של נכסי נדל”ן. כפי שתבינו בהמשך, קיימות שיטות שונות ומגוונות להשבחת הנכסים שברשותכם ולהעלאת ערכם, לעיתים לממדים שאפילו לא דמיינתם.

כאשר אנחנו מחזיקים בנכסים כגון: קרקע, נכס תעשייתי, נכס מניב וכיו”ב, יש לנו אינטרס מובהק לגרום לערכם לטפס מעלה וכמה שיותר. במקרים רבים, בשל חוסר הבנה, חוסר ידיעה או אפילו בשל זמן מוגבל אנו מפספסים הזדמנויות פז להשביח את הנכסים שבבעלותנו ולהגדיל את שווים עד כדי עשרות מונים. חשוב שתדעו שהשבחת נכסי נדל”ן היא עניין למומחים, כאלו המקדישים את מירב זמנם כדי לאתר את אותן הזדמנויות ולקבוע את שיטות הפעולה הנכונות בהן יש לנקוט להשגת המטרה המיוחלת.

כיצד ניתן להשביח נכסים?

השבחת נכסים ככלל דורשת יוזמה מצד בעלי הנכסים או איש מקצוע מטעמם. פעולות נכונות יגרמו לנכס שלהם להיות שווה הרבה יותר גם במצב של מחירי שוק יורדים. לאחר השבחה תוכל אתה, בעל הנכס למכור את הנכס שבבעלותך במחיר גבוה בהרבה ממחירו כיום.

ישנן מס’ דרכים אקטיביות בהן ניתן לפעול לשם השבחת הנכס:

1. שיפוץ הנכס בעלות הנמוכה משמעותית מהתוספת לערכו.
2. הרחבה או הגדלה של נכס קיים (למשל תוספת קומות עם מספר דירות לבניין מגורים קיים).
3. פרויקטים של תמ”א 38 ו”פינוי בינוי”, במסגרתם זוכים בניינים ישנים בשיפוץ מקיף הכולל חיזוק ומיגון בפני רעידות אדמה, הוספה של מעלית, הוספת חדר מיגון, הוספת מרפסות, שטחי אחסון ועוד. פרויקטים אלו מביאים כמובן להשבחתם של אותן דירות ומעלים את ערכן באופן משמעותי.
4. שינויי תכנית בנין עיר ושינוי יעוד – השבחה שעשויה להגדיל את ערך הנכס במאות ואלפי אחוזים.

השבחת נכסים כאסטרטגיית השקעה

תכניות להשבחה אקטיבית של נכסים משמשות גם כאסטרטגיות השקעה עבור משקיעי נדל”ן רבים. כאשר יזם או משקיע בתחום הנדל”ן בוחן נכס כלשהו המוצע למכירה, הוא יכול לראות את הערך הפוטנציאלי של אותו נכס, ולבנות תכנית להשביח אותו על מנת לממש פוטנציאל זה. לדוגמה – מבנה ישן ומוזנח המוצע למכירה במחיר כלשהו, כאשר ההערכה היא כי לאחר שיפוץ כולל ואולי אף הוספה של חלקים מסוימים למבנה המקורי, ערכו יעלה בצורה משמעותית. חישוב עלות ההשבחה נכנסת לשיקולי הרכישה, ובמידה והערך לאחר השיפוץ יעלה על המחיר המבוקש + עלות השיפוץ, מדובר בהשקעה אטרקטיבית.

שינוי יעוד, שינוי תכנית בנין עיר ותכנון מפורט להשבחת נכס

הן עבור משקיעים המתכננים להשביח נכס כאסטרטגיית השקעה והן עבור בעלי נכסים המעוניינים להשביח את נכסם מכל סיבה אחרת, חשוב להבין כי תכנון מפורט ומדוקדק של תהליך ההשבחה הינו הכרחי על מנת שתהליך זה יהיה משתלם. תכנון מפורט זה כולל כמובן חישובים מפורטים של ההוצאות השונות הצפויות, לוח הזמנים הצפוי עבור הפרויקט וכו’. בנוסף, חשוב לקחת בחשבון את ההתנהלות מול הגורמים המוניציפאליים הרלבנטיים (וועדות תכנון ובנייה מקומיות וכד’), את העיכובים האפשריים ואת המכשלות הפוטנציאליות אשר עלולות להגיע מכיוון זה.

כבעל נכס המעוניין להשביח את ערכו על מנת לא להתכרבל בכבלי הבירוקרטיה הטורדניים, מומלץ כי תעזרו במומחי נדל”ן, כאלו שמאחוריהם שנים רבות של עיסוק בתחום זה, מומחים עם ניסיון קודם שיש בצדם את הקשרים והכישורים הנכונים לבצע בעבורכם את כל הבדיקות הנדרשות ולהוליך אתכם בשביל הזהב עד להשבחת הנכס בפועל ומכירתו בסכום גבוה משמעותית מערכו היום.