איך לממן את עלות המערכת למניעת תאונות דרך משרד התחבורה?

מאת: דר’ אפי משה, מומחה בכלכלת תחבורה

גם אני כמו רובכם נסעתי עד לפני כחודש על רכב שלא מותקנת בו מערכת למניעת תאונות דרכים. כן, זה הטריד אותי בעיקר כשהייתי מתעורר כל בוקר ושומע שוב ושוב על הקטל הנורא בכבישי ישראל. זה בוודאי לא נתן לי מנוח כשבתי פנתה אלי כל פעם בבקשה – “אבא אני צריכה היום את הרכב”. בצדק עולה השאלה מדוע התקנתי רק לאחרונה? התשובה אצלי כמו אצל רבים מכם היא – העלות הגבוהה! לאחרונה נודע לי כי פותחה מערכת חכמה לרכב למניעת תאונות דרכים, מערכת מתקדמת ביותר שניתן להתקינה בכל רכב ואשר עלותה הסופית לצרכן הינה – אפס שקלים במבצע לזמן מוגבל! כן שמעתם נכון. אז מה ה-קאטש? ברור שאין מתנות חינם, מלמלתי לעצמי, הכיצד זה יתכן? החלטתי לצאת לבדוק לעומק מה קורה כאן? התקנתי את המערכת ברכבי, עמדתי על טיבה ובדקתי האם באמת עלותה בסופו של דבר היא “0” שקלים כפי שהבטיחו לי. חזרתי עם תוצאות מפתיעות ועם הבטחות לבונוסים נוספים מעבר לעלותה הסופית האפסית.

הטכנולוגיה שומרת עליך ועל משפחתך

“תנו לישון בשקט….” – כך פותח אחד מהשירים הידועים, וכשבני משפחתנו וילדינו נוסעים מידי יום בכבישי הארץ, הידועים כשדה הקטל הגדול ביותר במדינה, כל שאנו באמת מבקשים זה “לישון בשקט” ושיקירינו יחזרו הביתה בשלום. אז זהו שהטכנולוגיה למניעת תאונות דרכים בהחלט יכולה לטעת בנו את הביטחון ועשויה להחזיר לכולנו את השקט המיוחל.

איך זה עובד?

מצלמת DVR מתקדמת המותקנת ברכב פועלת על מנת לסרוק ולפענח את הכביש במהלך הנהיגה בתוך הרכב. לצדו של הנהג, מותקנת לוחית בקרה המתריעה בצורה ויזואלית וקולית בזמן אמת מפני מגוון סכנות “נפוצות” בכביש. המערכת הדוברת עברית כוללת גם מצלמת דרך לתיעוד שוטף של מהלך הנסיעה. הטכנולוגיה אמורה לתת מענה לגורם המרכזי לתאונות דרכים – אי תשומת לב רגעית של הנהג והסחות דעת.

הסכנות מפניהן מתריעה המערכת

  • התרעה על סכנת התנגשות ברכב מלפנים
  • התרעה על קרבה לרכב במהירות נמוכה כשהרכב במצב גלישה
  • התרעה על סטייה מנתיב הנסיעה ללא איתות
  • התרעה על אי שמירת מרחק
  • התרעה המציינת כי הרכב שלפניך החל בנסיעה (ואתם לא…)
  • התרעה קולית מפני שכחת ילדים ברכב

הופכים את תאונות הדרכים להיסטוריה

למעשה, לפי מחקר שנערך ע”י ה – National Highway Traffic Safety Administration האמריקני (NHTSA) וע”י ה-VTTI, כ-80%  מההתרסקויות ו-65% ממצבים של “כמעט-התרסקות” קשורים בצורה כזו או אחרת לחוסר תשומת לב של הנהג. מה שמדהים הוא שנמצא כי הסחת הדעה מתרחשת בד”כ שלוש שניות לפי ההתרסקות עצמה.

הסיבות להסחות הדעת הן רבות וחוזרות על עצמן בכל העולם (כולנו נופלים להן כקורבן מעת לעת)
הן כוללות בין היתר:

• עייפות
• אי שמירת מרחק
• אי תשומת לב למכונית בנקודות שאינן נחזות במראות הרכב (“שטח מת”)
• ילדים/חברים המסיחים את דעתנו בנסיעה או האזנה לרדיו
• אכילה ושתייה בזמן נהיגה
• שימוש בסלולרי והודעות SMS
• סטייה לא מבוקרת מנתיב הנסיעה
• עקיפה מסוכנת ועוד..

כולנו נתקלים באחת או יותר מהתופעות הללו מעת לעת. לכל אחת מהסחות הדעת עלולות להיות השלכות שמשנות את החיים בין רגע. גם אם אתם למזלכם שורדים את התאונה הרי אתם עלולים לפגוע קשה או להרוג חלילה אדם אחר. בין אם חלילה נפגע אחד מיקירכם בתאונה או שפגעתם קשה באחר, מאותו הרגע החיים שלכם לעולם לא יחזרו להיות אותם חיים כפי שהיו לפני כן. הטכנולוגיה החדשה עשויה לספק מענה לכל אחד מהגורמים הנקובים לעיל. לאחר התקנת המערכת תוכל לראות בסכנת היסח הדעת בכבישים כבטוחה הרבה יותר ואולי אף להפוך אותה לנחלת העבר.

בנימה אישית

לאחר שהתקנתי את המערכת ברכבי ההתרעה החרישית של המערכת הצילה את חיי וחיי משפחתי. בנוסעי בכביש איילון בעודי מחייג מהטלפון המותקן ברכבי, הסטתי את ראשי מהכביש למשך שניות אחדות. מבלי ששמתי לב ובדיוק באותן השניות האט בפתאומיות הרכב שנסע לפני (ככל הנראה כדי לעבור נתיב לשם יציאה מהכביש). מיד נשמעה ההתרעה הקולית של המערכת. הפניתי את ראשי לכביש והספקתי למזלי לבלום ממש ברגע האחרון. תגובת המערכת ללא ספק מנעה ממני תאונה קשה.

המימון – כולו ע”י המדינה

הטכנולוגיה שהייתה בעבר נחלת העשירים בעלי מכוניות היוקרה בלבד, הפכה כיום זמינה לכולם. המערכת החכמה משווקת כיום בישראל במחיר מבצע לזמן מוגבל. את מלוא מחיר הרכישה וההתקנה תקבלו כהחזר ממשרד התחבורה באמצעות הפחתה באגרת הרכב. שימו לב: החזר מלא ע”י המדינה יינתן רק לרכב פרטי או רכב מסחרי קטן שמשקלו פחות מ 3.5 טון. על-פי תקנת משרד התחבורה המימון ניתן רק לרכבים משנת יצור 2000 ועד סוף אפריל 2017. כל יתר הרכבים יוכלו ליהנות ממחיר המבצע ומהבונוסים הנוספים (ראה מטה) אך לא ממימון המערכת.

ו….הבונוסים

התקנת המערכת ככלל מתבצעת באמצעות רשת תחנות התקנה בעלי הכשרה ייעודית ורישיון משרד התחבורה. עם זאת למזמינים בחודש הקרוב תינתן האפשרות ל“התקנה עד הבית“. טכנאים מטעם החברה יגיעו עד אליכם הביתה, יתקינו עבורכם את המערכת ויעניקו לכם הדרכה והסברים ככל שנדרש. בנוסף לכך, הממונה על שוק ההון והביטוח הכיר במערכת כמקנה באופן מנדטורי הנחה בביטוח חובה ( בכל חברות הביטוח שפועלות בישראל). חלק מחברות הביטוח מקנות הנחה גם בביטוח המקיף.

אנא מלאו שאלון קצר בן דקה כדי לדעת אם גם אתם זכאים להתקנת המערכת בעלות סופית של “0” שקלים.