מה לעשות עם הכסף הפנוי בתקופה של ריבית אפסית?

אני לא יודע מה אתכם, אני בוודאי מתגעגע לאינפלציה שתניע מעט את גלגלי המשק ולריבית חיובית שתאפשר לנו לקבל תשואה סבירה על פיקדונות. לא, אינני מדבר על האינפלציה המטורפת ששררה כאן בתחילת שנות ה-80 או לריביות מרקיעות השחקים ששררו במשק הישראלי לפני פחות מ – 10 שנים. מספיק שנסתכל שנתיים שלוש אחורנית כדי למצוא שם את מה שהיינו מייחלים לראות היום. אינפלציה של 2%-3%, ריבית חד ספרתית שאינה עולה על 4%, משק צומח ואבטלה הולכת ומצטמצמת. אלו המדדים הטובים שאני מדבר עליהם.

אבל תראו לאן הגענו היום. האינפלציה הפכה שלילית (דפלציה) והריבית שהפכה אפסית תהפוך כנראה בקרוב מאד לריבית שלילית. המשמעות הייתה יכולה להיות מצחיקה אם היא לא הייתה די מביכה. המשמעות של ריבית שלילית היא שאנחנו נצטרך לשלם לבנק כסף כדי שיסכים להפקיד את כספנו בפיקדונותיו.

אז מה עושים עם הכסף הפנוי? אם חסכתי כמה עשרות אלפי שקלים ואני מעוניין לקבל ולו תשואה מינימלית על כספי, היכן עלי להפקידו? הבורסה לני”ע הפכה לזירה מסוכנת ביותר, הפיקדונות ותוכניות החיסכון מציעות אפס ריבית וגם איגרות החוב הממשלתיות ישמרו על כספנו במונחי הקרן במקרה הטוב ורבות מהן אף “יציעו” לנו הפסדים. במצב עניינים זה נדמה שכל שנותר הוא לשים את הכסף בבית מתחת לבלטות.

אז בואו אתן לכם עצה שנראית לי כאלטרנטיבה טובה בתקופה משוגעת שכזאת. הפתרון בא בדמות פיקדון מיוחד בו אולי תוכלו לקבל תשואות סבירות על כספכם. הבשורה הטובה היא שגם אם לא תרוויחו הרי שלא תוכלו להפסיד וכספכם יוחזר לכם בתום תקופת הפיקדון במונחי הקרן. הפתרון המוצע על ידי נקרא “פיקדון מובנה” או בשמו המקצועי – “סטרקצ’ר”.

קיימים מס’ בנקים בישראל המציעים לכם להשקיע בפיקדונות מובנים שתנאיהם נקבעים ומוגדרים ע”י הבנק עצמו. פיקדונות אלו מתנים את הצטרפותכם אליו בסכום השקעה מינימלי (בד”כ 10,000-20,000 ₪) ובתקופה מוגדרת מראש (בד”כ בין 15-30 חודש) בה תהיו מחויבים להשאיר את כספכם בפיקדון. זה המקום לציין שישנם גם פיקדונות מובנים שאינם נטולי סיכון וקיימת בהם אפשרות להפסיד שעור מסוים מהכסף. אני אישית מציע לכם לוותר עליהם על אף שהסיכוי לתשואה חיובית בהם הוא גבוה יותר. לכו על הסטרקצ’רים הסולידיים בהם סכום הקרן שהשקעתם מובטח לכם בתום תקופת הפיקדון.

אתם ודאי שואלים: באילו בנקים זה קיים? מהם התנאים שמגדיר הבנק שעם קיומם נוכל אכן להרוויח? האם אינני יכול למשוך את כספיי לפני תום תקופת הפיקדון? ועוד.

ובכן, הבנקים הידועים לי כמציעים מידי פעם סוג כזה של פיקדונות הם: בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, הבנק הבינלאומי, בנק מזרחי טפחות ועוד. תוכלו להשקיע בפיקדון בכל בנק שתחפצו גם אם אינכם מנהלים חשבון באותו הבנק. כאמור, הבנק מפרסם מעת לעת פיקדון מובנה שקלי לתקופה מסוימת, עם קרן מובטחת ומענק (רווח) מותנה. קבלת המענק ושיעורו תלויים בהתנהגות סל מניות מסוים או בהתנהגות מדד כזה או אחר, במהלך תקופת הפיקדון. הרווח המותנה אינו צמוד בד”כ.

הבנק מגדיר עקרונות להתרחשויות במניות המרכיבות את הסל. בצורה מופשטת אומר שבאם ההתרחשויות אכן מתקיימות, כולן או חלקן, תוכלו להשיא תשואה (“מענק” או “ריבית” בלשון הבנקים) ואולי אפילו תשואה יפה על כספכם. היה ומכלול ההתרחשויות על פני תקופת הפיקדון היו כאלה שלא התקיימו בהן התנאים לקבלת מענק, תקבלו את כספכם כולו חזרה בתום תקופת הפיקדון.

זכרו, ברוב המקרים לא ניתן למשוך את הכספים לפני תום תקופת הפיקדון או שמשיכתם תגרור קנסות. לפיכך, אל תפקידו כספים להם אולי תזדקקו בתקופה הקרובה.

שיתוף